Focení v chladnějších obdobích je něco, čemu se někteří z vás vyhýbáte. Čeho se dost možná obáváte. Ale věřte, že fotit lze víceméně za každého počasí.
Podzimní a zimní focení není žádnou výjimkou, stačí jen vybrat ty správné outfity.
Hodně z vás, a to nejen na podzim či v zimě, si vysní sluníčkové fotky a když náhodou je pod mrakem, šedivo, oblačno, mlhavo, vidíte v tom problém. Problém to ale vážně není.
I mlha či zamrzlá krajina má totiž své kouzlo a stačí se jen vhodně obléci!!! ♥ Je třeba se toho nebát a malinko se přizpůsobit.
Výsledkem hezkých fotek není totiž jen počasí, ale především vaše nadšení, uvolnění a láska.
Hezký výsledek z šedivého podzimního nebo zimního focení můžeme vylepšit volbou správného místa za daného počasí – vhodné místo pro vás jistě rád/a vybere či minimálně doporučí váš fotograf či fotografka.
Další neméně důležitou věcí, je výběr vašich outfitů.
Netvrdím, že není možné mít krásné fotky uprostřed tmavého dne, v lese, v tmavé teplákovce a teniskách adidas apod…
Ovšem správným výběrem outfitu výsledné fotky minimálně podtrhnete a pozvednete je na ještě vyšší úroveň.
Tyto přípravy tedy doporučuji úplně nepodcenit.
A jak se tedy vybavit, co v obchodě či ve své skříni ideálně vybírat?
Prvním krokem rozhodně není rozběhnout se vstříc nákupním střediskům a vykoupit všechny fast fashion řetězce.
V klidu proberte s fotografem, jaké místo by se vám na focení líbilo. Jestli raději upřednostňujete les, louku, vodu, skály, ovocné sady a nebo naopak městské fotky.
Dle výběru místa pak přijde na řadu otevření vašich šatníků, pátrání (rovnou si své skříně můžete přerovnat, vytřídit, poklidit :D…) a vybírání. Vhodné kousky vám jistě rádi zapůjčí i příslušníci rodiny či kamarádky :).
Jak vybrat správné outfity na podzimní a zimní focení
Jak vybírat a postupovat? Zkuste následovat toto desatero, které jsem pro vás sestavila:
- pravidlo č. 1 – tak jako doporučuji na úplně každé focení, je ideální se vyhýbat nápisům a obrázkům na zvolených outfitech, včetně obuvi.
- pravidlo č. 2 – zkuste vybírat tak, abyste s daným prostředím aspoň trochu kontrastovali. A to nejen s prostředím, ale také s počasím
Co to znamená?- do temně zeleného lesa NEvybírám oblečení v temných tónech (ideálně se tedy vyvaruji celotmavým outfitům v barvách černá, tmavě šedá, tmavě modrá, tmavě zelená, apod…)
— > volím spíše světlejší (bílá, béžová,…) či barevnější kousky (cihlová, hořčicová, vínová,…) - na louku či jiné otevřenější prostranství, kde je dostatek světla, je výběr outfitů svobodnější. Tráva je suchá, v béžových odstínech, a můžu se vydat různými cestami
— > držím se světlejších odstínů (bílá, béžová, šedivá,…)
— > volím tmavé kontrastní tóny (viz barvy, které se nehodí do temného lesa)
— > opět volím barvy - slunečné počasí nám lépe umožňuje volbu i tmavých kousků, zamračený den zkuste trošku rozsvítit zase světlejším oblečením.
- do temně zeleného lesa NEvybírám oblečení v temných tónech (ideálně se tedy vyvaruji celotmavým outfitům v barvách černá, tmavě šedá, tmavě modrá, tmavě zelená, apod…)
- pravidlo č. 3 – se základními barvami a basic kousky chybu neudělám (bílá, černá, béžová, modré džíny…)
- pravidlo č. 4 – zemité tóny do přírody jsou vždycky fajn! Vykřičené barvy, gepardy apod. si raději schovejte na nějakou párty :).
- pravidlo č. 5 – nevolím celý outfit v jedné jediné barvě (tzn. ideálně nevybírat černé kalhoty, černý svetr, černou bundu,…) — > mám-li černou bundu, vezmu k ní světlejší svetr (např. béžový), který vizuelně oddělí vrstvy, k tomu modré džíny
- pravidlo č. 6 – jdu-li na focení se svým partnerem/partnerkou či celou rodinou, snažím se dohromady sladit a barevně doplňovat — > v první řadě zvolím 1-3 barvy, který má každý z nás v šatníku — > MÁMA má béžový kabát, TÁTA zase béžové kalhoty, DÍTĚ 1 má hnědý svetr (vůbec nevadí, že se nejedná úplně o stejnou barvu), DÍTĚ 2 nemá nic v těchto odstínech. DÍTĚ 2 má ale vínové šatičky a TÁTA má vínový svetr – VÝBORNĚ!
A takto pokračuji dál, až sestavím celé rodině ladící outfity.
Je netřeba a dokonce NECHTĚNÉ, aby jste všichni 4 měli modré džíny, béžové svršky, šedivé čepice apod.
Pokud budete volit úplně stejné barvy jednotlivých svršků, pospolu budete splývat, na fotkách si jako první všimnete outfitů, nikoliv vašich úsměvů, budete působit tak nějak nuceně, strojeně… - pravidlo č. 7 – béžové/ hnědé/ černé vyšší šněrovací boty pro chladnější období jsou vždycky dobrý nápad. Bílé tenisky si nechte na jaro či do města ;-). V přírodě často bývá bláto, od země jde chlad a focení si společně chceme užít, ne protrpět! 🙂
- pravidlo č. 8 – vrstvíme! Cibulové vrstvení je pecka! Může se stát, že vychytáme zrovna slunečný a teplejší den, ať už na podzim či v zimě. Ale také pro nás počasí může připravit pravý opak. Zmrzlá krajina, lezavo, mlha.
Pokud je zima, doporučuji si jako spodní a základní vrstvu vzít termoprádlo. A to jak termo triko s dlouhým rukávem, tak termo spodky, pořádné vlněné ponožky. (Vlna je sice nákladnější, ale úžasný hřejivý materiál, který jednak hřeje i v mokrém stavu a druhak po propocení nesmrdí. Takže ačkoliv nejsem žádným influencerem či propagátorem, vlnu doporučuji. Zahřeje ve městě, v přírodě a při správné péči vydrží roky…. Tolik k “webshoppingovému” okénku.)
Na spodní termo vrstvu volím trička, košile, svetry, přes svetry kabáty či bundy, tlustší a teplejší košile apod.
Do studeného počasí jsou tlustší svetry rozhodně lepší varianta, než tenké svetříky, které nosíte do kanceláře….
Nikdo jistě nestojí o fotky zachumlané od hlavy až k patě v černé bundě, sahající od nosu až ke kotníkům, ve které z vás nebude vidět vůbec nic.
Proto vrstvěte, vrstvěte, vrstvěte,…. a umožněte tak rozepnout vaše bundy a kabáty a ukázat trochu barev a různých struktur :). - pravidlo č. 9 – doplňky jako jsou šály, čepice, plstěné klobouky, rukavice, deky? Jasně, berte to! Je chladno, zima a tohle všechno k tomu patří. Netřeba dělat frajery a frajerky, mrznout a následně focení omarodit!
- pravidlo č. 10 – doplňky ala drahé šperky, náušnice, náhrdelníky, hodinky… nechte klidně doma.. jednak se do přírody příliš nehodí, pod vrstvami budou stejně schované a na fotkách zbytečně strhávají pozornost od hlavních objektů, kterými jste vy! 🙂
Tak a tolik k pravidlům, jak vybírat, čeho se držet.
Co když nemám takový šatník?
Jasně, ne každý z nás má ve svém šatníku tolik možností, tolik podzimních či zimních outfitů pro chladnější období. Co tedy dělat, když můj šatník je poloprázdný? Pokud máte problém s výběrem, vezměte s sebou na focení raději více vašich kousků a poraďte se se svým fotografem. Nebo ještě lepší varianta – sestavte své outfity už před focením společně (online). Až následně, podle zvolených outfitů, vybírejte to nejvhodnější prostředí pro vaše společné focení :).
Máte jasnou představu? Požádejte vaši kamarádku o zapůjčení toho kabátu, co se vám tak líbí. Popř. si dokupte jeden barevný huňatý svetr, který následně unosíte, nebo třeba zajděte do bazaru :). Jistě ulovíte parádní kousky za pár kaček.
Kalhoty, šaty, sukně, kabáty, zateplené bundičky, košile, vesty, svetry, cardigany, šály, čepice, rukavice, klobouky,…
Vlna, manšestr, úplety,… všechno je dovolené.
Chcete to stylově? Vezměte s sebou třeba deky, sáně, termosky, hrnečky,…
A tady jsou outfity mých zákazníků, které byly sestaveny právě pro podzimní či zimní focení. Mrkněte a zamyslete se, který výběr je pro vás lahodící oku a který méně :).
Každý jste samozřejmě jiný a není nutné mít tamhle zateplenou bundičku jako “Tonda” nebo kostkovaný kabát jako “Klárka”…
A na závěr, abyste měli dostatek vzorů, ještě nějaká pinterestová inspirace různých outifů, materiálů, struktur a barevných palet vhodných pro focení v podzimním či zimním období.
Zdroj: pinterest